Stanjura: Schodek rozpočtu bude v dalším roce vyšší. Kalousek varuje, že bez zásahu čeká Česko v roce 2027 ještě větší průšvih

Komentář: Deficit státního rozpočtu by mohl v příštím roce dosáhnout až 280 miliard korun. V sobotním vysílání České televize to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Hlavními důvody očekávaného prohloubení schodku jsou navýšené výdaje na obranu a také investice do rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Tyto informace potvrdil i člen Národní rozpočtové rady Jan Pavel. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl komentář politický klasik Miroslav Kalousek.
"Pokud v roce 2026 nedojde k přijetí žádných dalších opatření, situace veřejných financí se bude dál zhoršovat. Nadcházející rok je pouze začátkem trendu, na který dlouhodobě upozorňuje Národní rozpočtová rada (NRR) ve svých hodnoticích zprávách, například v Zprávě o plnění pravidel rozpočtové odpovědnosti za rok 2023," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek s tím, že podobné závěry vyplývají také z Makroekonomické predikce Ministerstva financí ČR a ze Střednědobého výhledu státního rozpočtu na roky 2025 až 2027, kde je jasně vidět, že příjmová a výdajová strana rozpočtu jsou nastaveny tak, že od roku 2026 dojde k jejich rozchodu - tedy k rychlejšímu růstu výdajů oproti příjmům.
"Každá vláda, která bude chtít v roce 2027 dodržet pravidla rozpočtové odpovědnosti stanovená zákonem č. 23/2017 Sb., o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, bude muset už v roce 2026 přijmout výrazná konsolidační opatření, pravděpodobně v ještě větším rozsahu, než jaký představoval konsolidační balíček přijatý v roce 2023," zdůraznil dále pro ŽivotvČesku.cz Kalousek s tím, že podle NRR bude bez těchto kroků velmi obtížné snížit strukturální schodek pod 1,25 procenta HDP, což zákon požaduje od roku 2027.
"Současné nastavení rozpočtových trendů je zatíženo vysokými výdaji a závazky, a dlouhodobá udržitelnost není zajištěna. Ano, v příštím roce očekáváme vyšší deficit, a pokud nedojde k odpovědným a odvážným rozhodnutím, bude v roce 2027 ještě vyšší a v roce 2028 se může dále prohloubit," dodal pro ŽivotvČesku.cz politický klasik Miroslav Kalousek.
Stát plánuje poskytnout půjčku společnosti Elektrárna Dukovany II (EDU II), která zodpovídá za výstavbu nových jaderných bloků. V příštím roce by se mělo jednat o částku 24 miliard korun. Majoritním vlastníkem firmy je stát (80 %), zbytek drží energetická společnost ČEZ.
Ministr financí Stanjura zároveň upozornil, že i bez dodatečných výdajů na obranu přesahujících zákonnou hranici dvou procent HDP by se schodek rozpočtu pohyboval kolem 255 až 257 miliard korun. Stanjura chce navrhnout zvýšení obranných výdajů na 2,3 procenta HDP, což by znamenalo zhruba 25 miliard korun navíc. Krok souvisí s dohodou členských států NATO na postupném navyšování investic do obrany. Česká republika plánuje do roku 2030 dosáhnout úrovně tří procent HDP.
Podle Stanjury by měl v příštím roce mírně klesnout strukturální deficit veřejných financí, tedy výsledek hospodaření očištěný o mimořádné vlivy a fáze ekonomického cyklu. Díky tomu by stát měl splnit zákonem daný požadavek na strukturální schodek, který v roce 2025 nesmí překročit 1,75 procenta HDP. Národní rozpočtová rada však už dříve upozornila, že bez dalších opatření bude obtížné snížit strukturální deficit pod 1,25 procenta HDP do roku 2027, jak předepisuje legislativa.
Od roku 2021, kdy deficit dosáhl rekordní výše téměř 420 miliard korun, se postupně snižuje. V loňském roce činil schodek 271,4 miliardy korun, což byl nejlepší výsledek od pandemie, ale stále pátý nejvyšší deficit v historii samostatné České republiky.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.